background

Tülomsaş Müzesi

Tülomsaş Müzesi

Tülomsaş Müzesi

Tülomsaş Müzesi

Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş. işletmesinin içerisinde bulunan müzede otomobil severlerin ilgisini çekecek birçok örnek sergilenmektedir. Müzede 1961 yılında üretilen ve Türkiye’nin ilk yerli otomobili olan Devrim otomobili otomobillere ait birçok parçalar ziyaretçilerle buluşmaktadır. Ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken bu otomobil olsa da sergilenen parçalar da özellikle bu alanda çalışan meslek sahipleri tarafından ilgi topluyor:

  • Otomobil yapımında kullanılan kaynak motoru
  • Matkap ve torna tezgahları
  • İmalat sürecini çeken fotoğraf makinesi
  • Pergel, cetvel ve çizim masası
  • Aracın kireç taşından yapılmış maketi
  • Aracın çeşitli yedek parçaları
  • Orijinal motor bloku

Gibi araca ait parçalar ve yapım aşamalarını içeren ürünler buraya gelen ziyaretçiler tarafından inceleniyor ve Türkiye tarihinde üretilen ilk otomobilin nasıl üretildiği ile fikir ediniliyor.

Devrim Otomobiline Yoğun İlgi

129 günlük çalışma sonucunda üretilen ilk yerli otomobil olma özelliğini taşıyan Devrim, 2017 yılında tüm bakımları yapılarak bir süre sonra müzede özel bir yere kondu. Kente gelen ziyaretçilerin yoğun ilgisine neden olan bu otomobil şimdiye kadar birçok kişinin müzeyi ziyaret etmesine neden oldu. Müzede bulunan rehberler bu otomobilin yapım aşamalarını detaylı bir şekilde anlatarak ziyaretçilerin merakını gideriyor, onları bu özel arabanın detaylarıyla ilgili bilgilendiriyorlar. Dönemin güçlü otomobil lobilerinin faaliyetleri yüzünden seri üretime geçemeyen bu otomobil tek olma özelliği daha çok ilgi odağında olmaktadır.

 Aslında 4 adet otomobil üretilmiş olsa da günümüze sadece bir örneği gelip çatmış. Projesinin hazırlanması ve yapım aşamasında birçok mühendis ve işçi büyük emek sarf ederek dönemin standartlarına cevap veren otomobil üretmeyi başarmışlardı. Üretiminin Türkiye sanayisi açısından çok önemli bir adım olduğu hepimize aşikardır. Seri üretime geçmiş olsaydı Türkiye otomobil sanayisi için büyük bir avantaj sağlamış olacaktı.

Tülomsaş Müzesine Yoğun İlgi

Özellikle Devrim arabasının 3 mart 2018 yılında tam bakımları yapılmış halde sergilenmeğe başladığı andan bugüne ziyaretçilerden yoğun ilgi gören müze kapalı ve açık alanlardan oluşmaktadır. Otomobil açık alanda sergilenmekte, birçok otomobil parçaları ise kapalı alanlarda da sergilenmektedir. Özellikle sanayi alanına özel ilgisi olan ve tarihi  otomobiller ve parçalarını merakla inceleyen kişilerin ilgi odağında olan müze her gün yüzlerce ziyaretçiyi karşılamaktadır. Diğer müzelerden daha farklı özellikleri bulunan Tülomsaş Müzesi sanayi açısından da aynı zamanda önemli bilgiler de içermektedir. Uzun kısa farları ayakla çalışan, farklı kontak anahtarı bulunan otomobili inceleyen kişiler müzede sergilenen bu eserde dönemin mühendis ve işçilerinin büyük emeklerine tanık oluyorlar.