background

Şehir Tiyatroları

Şehir Tiyatroları

Şehir Tiyatroları

Şehir Tiyatroları

Eskişehir BüyükşehirBelediyesi Şehir Tiyatroları için Pr. Dr. Yılmaz Büyükerşen’ingirişimleriyle ve çabalarıyla 2000 yılında hazırlıklar başlamıştır. Türkiye’ninüçüncü ödenekli Şehir Tiyatrosu olarak 27 Mart 2001 tarihinde çalışmalarabaşlanmıştır.

ŞehirTiyatrolarının ilk sahnesi Haller Gençlik Merkezi içindeki Tepebaşı Sahnesiolmuştur. Restore edilerek gençlik merkezine dönüştürülen eski hal binasında 27Mart 2001 tarihinde Turgut Özakman’ın yazdığı, Ergin Orbey’in yönettiği BirŞehnaz Oyun adlı eser oynanmıştır. Aynı sezon sahnede Cengiz Toraman’ınyazdığı, Devrim Özder Akın’ın yönettiği Kutup Yıldızı adlı çocuk oyunuseyircilerle buluşmuş, küçük seyircilere de sahne kapılarını açmıştır.

2001-2002sezonunda Bilgesu Erenus’un Misafir adlı oyunu Ahmet Mümtaz Taylan’ın rejisiyleseyircinin karşısına çıkmıştır. Bu oyun ayrıca 13. Uluslararası İstanbulTiyatro Festivaline katılmış, büyük beğeni toplamıştır. 2003 yılında İsmetKüntay Tiyatro Ödüllerinden En iyi Reji Ödülünün sahibi olmuştur.

Aynıyıl Eskişehir Şehir Tiyatroları’nın ikinci sahnesi olan Turgut Özakman Sahnesiaçılmıştır. Bu sahnede sergilenen ilk oyun Neil Simon’un İkinci CaddeninMahkumu adlı oyun olmuştur. Çocuk seyirciler için de Nazım Hikmet’in Mavi Bulutadlı masalı sahnelenmiştir.

2002-2003sezonunda Şehir Tiyatroları dört yeni oyunlaseyircilerini karşılamıştır. Söz Veriyorum, Dünkü Çocuk, Resimli Osmanlı Tarihive Pırtlatan Bal adlı oyunlardan Pırtlatan Bal çocuk oyunudur.

2003-2004tiyatro sezonunda Ölüm ve Kız, Nerde Kalmıştık, Siz Ne Dersiniz, Hadi ÖldürseneCanikom, Don Kişot’un Ruhu gibi çeşitli tiyatrolar Şehir Tiyatrolarısahnelerinde seyircilerle buluşmuştur. Yurtiçi festivallere katılıp, çevreillere turneler düzenleyerek sesini daha geniş kitlelere duyurmayı başarmıştır.

2004-2005sezonunda Kültür ve Sanat Sarayı’nın içinde yer alan üçüncü sahnesininaçılışını gerçekleştirilmiştir. 579 kişilik salonla Eskişehir ŞehirTiyatroları’nın şehrin sosyal hayatındaki yerini pekiştirilmiştir. İlksergilenen oyun dünya tiyatro edebiyatının önemli eserlerinden Vişne Bahçesiolmuştur.

Yıllariçinde sahne sayısını, oyun repertuvarını, oyuncu kadrosunu zenginleştirerekyoluna devam eden Eskişehir ŞehirTiyatrolarısüreç içinde ulusal ve uluslararası alanda birçok ödülün sahibi olmuştur. Hemsanatçılar bireysel olarak ödüller kazanmışlar hem de sergilenen oyunlar ödülsahibi olmuştur. Halen geniş kadrosu ile her sezon çok sayıda oyun iletakvimine devam etmektedir.

Şehir Tiyatroları Sahneleri

Şehir Tiyatroları kurulduğu ilk günden itibaren sürekligelişmiştir. Oyuncu kadrosu hem sayıca artmış hem de nitelik yönünde hepiyileşme olmuştur. Yıllar içinde pek çok sahne alarak şehrin kültür sanathayatına önemli bir dokunuş gerçekleştirilmeye devam edilmektedir. Başlıcasahneleri şunlardır:

·        Haller Gençlik MerkeziTepebaşı Sahnesi: 27 Mart 2001 tarihinde açılmış olan sahnenin toplam koltuksayısı 206’dır.

·        Büyükşehir Sanat MerkeziTurgut Özakman Sahnesi: 8 Nisan 2002 tarihinde açılmış olan sahnenin toplamkoltuk sayısı 182’dir.

·        Sanat ve Kültür SarayıTiyatro Sahnesi: 30 Ekim 2004 tarihinde açılışı yapılan sahnenin 575 koltuksayısı bulunmaktadır.

·        Büyükşehir Sanat MerkeziErgin Orbey Sahnesi: 28 Şubat 2009 tarihinde açılmış olan sahnenin 179 koltuksayısı vardır.

·        Sultandere Kültür MerkeziTiyatro Sahnesi: 27 Mart 2011 tarihinde açılmış olan sahnenin toplam 172 koltuksayısı vardır.

·        Atatürk Kültür Sanat veKongre Merkezi: 25 Aralık 2013 tarihinde açılmış olan sahnenin 1141 koltuksayısı bulunmaktadır.

Şehir Tiyatroları Nerede? Nasıl Gidilir?

Şehir Tiyatroları Eskişehir’in merkez ilçelerinden birisiolan Odunpazarı sınırları içinde yer alsa da her bir sahnesi farkılokasyonlarda seyircilerle buluşmaktadır. Merkez açık adresi KurtuluşMahallesi, Cumhuriyet Blv. No:104, 26090 Odunpazarı/Eskişehir şeklindedir.Bütün toplu ulaşım araçlarıyla veya hususi araçlarla şehir tiyatrolarınınmerkezine ya da sahnelerine ulaşılabilmektedir.