background

Çardak (Hamamkarahisar) Kaplıcası

Çardak (Hamamkarahisar) Kaplıcası

Çardak (Hamamkarahisar) Kaplıcası

Çardak (Hamamkarahisar) Kaplıcası

Çardak (Hamamkarahisar) Kaplıcası, Eskişehir ilinin Günyüzü ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Günyüzü ilçesine bağlı Hamamkarahisar Köyü sınırları içerisindedir. Günyüzü merkeze yaklaşık 15 km uzaklıktadır. Eskişehir il merkezine ise 120 km uzaklıkta, Ankara’ya 115 kilometre uzaklıkta ve Sivrihisar’a 30 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Selçuklu döneminden kalan hamam, Başbakanlık Arşivi Tapu Tahrir defterindeki belgeye göre Umurbey’in oğlu Selçuk Bey tarafından yaptırılmıştır. Tahsin Özalp ise, Umurbey vakfiyesine dayanarak hamamın 1175 senesinde yaptırıldığını ifade etmiştir.

Çardak (Hamamkarahisar) Kaplıcası yerinin suyu 35 derecelik bir suya sahiptir. Kaplıca suları sodalı sıcak maden suları grubuna dahil oligometalik bir sudur. Kaplıca iki bölümden oluşup her bölüm ana kubbe ile örtülüdür ve iç kısmı sekizgen kurna ve havuzlardan oluşmaktadır. Yapının biri kadın diğeri erkekler için kullanılmaktadır. Tarihi değere sahip olan kaplıcanın içerisinde 6x6 boyutlarında ve 1,5 metre derinliğinde ili havuz yer almaktadır. Kaplıca alanındaki konaklama ve tedavi tesisleri, Eskişehir Belediyesi’nin girişimi ile 1995 senesinde yenilenmiştir. Çardak Kaplıcası’nda İl Özel İdaresine ait konaklama tesisi yer almaktadır.

Çardak (Hamamkarahisar) Kaplıcası’nın Faydaları

Bu kaplıca pek çok hastalığa şifa olmaktadır. Çardak  (Hamamkarahisar) Kaplıcası suları banyo kürü olarak uygulandığında;

  • Mide rahatsızlıklarına,
  • Bağırsak rahatsızlıklarına,
  • Karaciğer rahatsızlıklarına,
  • Safra kesesi rahatsızlıklarına,
  • Romatizma hastalıklara,
  • Eklem kireçlenmelerine,
  • Sinir yorgunluklarına,
  • Dolaşım sistemi hastalıklarına iyi gelmektedir.

Çardak (Hamamkarahisar) Kaplıcası, Sivrihisar Belediyesi’nin mülkiyetindedir. Yakın tarihe kadar özellikle Sivrihisar ve yöre insanının haftasonu termal ve piknik ihtiyacını karşılama bakımından çok önemliydi. Şimdilerde işletmecilik hizmeti vermediği için ne yazık ki pek ilgi görememektedir.

Çardak (Hamamkarahisar) Kaplıcası’na Nasıl Gidilir?

Çardak (Hamamkarahisar) Kaplıcası ziyareti yapmak için toplu taşıma ya da özel araçtan yararlanabilirsiniz. Toplu taşıma seçeneğini kullanarak kaplıcaya gitmek isteyen kişiler, Eskişehir merkezinden kalkan Günyüzü ilçesine giden servisler ile ulaşım sağlayabilir. Buradan da Hamamkarahisar Köyü minibüsleri ile kaplıcaya kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Hususi araç ile kaplıcaya gitmek isteyen kişiler ise Eskişehir merkezden kalkan Ankara-Eskişehir yolu Dumlupınar Bulvarı D200/E90 üzerinden rahatlıkla Çardak (Hamamkarahisar) Kaplıcası ziyareti yapabilirler.