background

Sivrihisar Kumacık Hamamı

Sivrihisar Kumacık Hamamı

Sivrihisar Kumacık Hamamı

Sivrihisar Kumacık Hamamı

Çağımızda oldukça büyük bir öneme sahip olan genel turizm hizmetleri, pek çok çeşitli tarz ve niteliklerde olmak üzere karşımıza çıkmaktadır. Temel turizm hizmetleri kapsamında oldukça popüler bir konumda yer alan termal turizm hizmetleri de bu alanda çok önemli bir konumda yer almaktadır. Global çapta pek çok farklı bölgelerde olduğu gibi ülkemiz olan Türkiye’de de çeşitli termal kaynaklar mevcuttur. Özellikle Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesinde yer alan Sivrihisar Kumacık Hamamı da bu alanda oldukça popüler bir konumda yer almaktadır. Dünyanın pek çok çeşitli noktalarından da turist çekmekte olan hamam, tamamen doğal su kaynakları ve Geç Osmanlı Dönemi tarihi yapısı ile öne çıkmaktadır.

Sivrihisar Kumacık Hamamı Nerededir?

Günümüzde Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesinde yer alan Sivrihisar  Kumacık Hamamı, Prof. Mehmet Kaplan Caddesi üzerinde hizmet vermektedir. Kurşunlu mevkiinde bulunan hamam, düzensiz taşlar ile dikdörtgen bir plan üzerine inşa edilmiştir. Söz konusu Sivrihisar Kumacık Hamamı;

  • Yaklaşık olarak 615 yıllık bir geçmişe sahiptir ve Geç Osmanlı Dönemi’nin sanat yapısının izlerini taşımaktadır.
  • Giriş kısmı soğukluk ve sıcaklık bölümlerinden oluşan hamam, iki halvet odası ve külhan kısmına sahiptir.
  • Kemerli bir girişi olan Kumacık Hamamı, kubbeli soğukluk ve sıcaklık kısımlarına da sahiptir.
  • Külhan kısmının kapısı da ayrı olan hamamın dış kısımdan da bacası görülebilmektedir.
  • 1960’lı yıllara kadar da hamam olarak işlev gördüğü bilinen Kumacık Hamamı, iç kısmı malzeme dolu olmasının yanı sıra temel Osmanlı mimarisinin de pek çok çeşitli izlerini taşımaktadır.

Sivrihisar Kumacık Hamamı’nın Tarihi Önemi

Geç Osmanlı Dönemi’nin oldukça önemli tarihi yapıtlarından bir tanesi olan Sivrihisar Kumacık Hamamı, Eskişehir ve çevre illerden pek çok ziyaretçiye de ev sahipliği yapmaktadır. Dünyanın pek çok farklı bölgelerinden de turist çekmekte olan bölge, termal turizm kaynakları arasında da oldukça önemli bir konumda yer almaktadır. Eğer siz de tarihi hamamları görmek ve termal turizm hizmetlerini de yerinde deneyimlemek istiyorsanız; Sivrihisar  Kumacık Hamamı bölgesini gün içerisinde oldukça kolay bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.