background

Mihalgazi Gümele Kaplıcası

Mihalgazi Gümele Kaplıcası

Mihalgazi Gümele Kaplıcası

Mihalgazi Gümele Kaplıcası

Mihalgazi Gümele Kaplıcası Eskişehir ilmerkezinin kuzeyinde, yaklaşık 35 kilometrelik bir mesafede yer almaktadır.Eski adıyla Gümülce olan Mihalgazi sınırları içindedir. Eskişehir’in enbilindik kaplıcalarından birisi olup etrafı ormanlık dağlarla çevrilidir. Dereyatağının yamacında yer alsa da belirli dönemlerde su baskınlarına maruz kalmış,birkaç kez yeniden inşa sürecine girmiştir.

MihalgaziGümele Kaplıcası suyu bikarbonatlı ve magnezyumludur. 57 derecesıcaklığa sahip olan kaplıca suyu birçok farklı rahatsızlığa iyi gelmektedir.

İlçemerkezine 11 kilometre mesafede yer alan kaplıca, Nallıhan karayolu üzerindebulunmakta olup hem sıcak hem soğuk olmak üzere iki su kaynağına sahiptir.Karbondioksit oranı yüksek olduğundan sodalı sular kategorisine girmektedir.

Bölgedekisıcak su ılıcada, soğuk su da maden suyunda kullanılmaktadır. Bölgede tekyıldızlı Aytaç Termal Otel 20 oda ve 40 yatak kapasitesiyle termal konaklamahizmeti de vermekte, bölgeye gelenler burada da konaklayabilmektedir.

Mihalgazi Gümele Kaplıcası çeşitlidoktorlar ve hastaneler tarafından şifa ve tedavi kaynağı olarak önerilmekte,hatta doktor tavsiyesiyle gelen birtakım ziyaretçilerin masrafları sağlıksigortasından da karşılanmaktadır. Ormanlık bir bölgede yer alan kaplıcanınbulunduğu bölge mesire yeri, doğa yürüyüşü gibi aktiviteler için de tercihedilmektedir.

Mihalgazi Gümele Kaplıcası oldukçakapsamlıdır. İki dağ arasındaki vadiye yayılmış bulunan kaplıcada başlıcaşunlar yer almaktadır:

·        Çay Bahçesi,

·        Kafeterya,

·        Restaurant,

·        Manav,

·        Market,

·        Kasap,

·        Tuhafiye-Manifatura,

·        Fırın,

·        Eşya Reyonu,

·        Piknik Yerleri.

Bölgenin meşe odunlarıylaçalışan kaplıcadaki fırında meşhur ılıca ekmeği, güveç, lahmacun, pide gibilezzetler hazırlanmaktadır.

Mihalgazi Gümele Kaplıcasındaki SuyunFaydaları

Mihalgazi Gümele Kaplıcası Turizm Merkezibelgesi ile hizmet vermektedir. Kaplıcadaki hamamlar farklı şifa gücünesahiptirler ve sıcak su 57 derecedir. Ayrıca 18 derecede, aynı özelliklerdeiçilebilir maden suyu ile insanlara dinçlik ve sağlık kazandırmaktadır.

Mihalgazi Gümele Kaplıcası suyu midehastalıkları, kaza ve ameliyattan sonra görülen ekleme sertlikleri, çeşitli tipromatizma ve kireçlenme hastalıkları, kemik hastalıkları gibi hastalıklara iyigelmektedir. Ayrıca sindirim sistemi ve beslenme bozukluğu hastalıkları, kadınhastalıkları, nefes darlığı ve yüksek tansiyon gibi daha başka rahatsızlıklarıntedavisinde de yardımcı olmaktadır. Böbrek taşı, idrar yolları enfeksiyonları,prostat gibi böbrek ve idrar yolları rahatsızlıklarında faydalanılmaktadır.

Mihalgazi Gümele Kaplıcası Nerede, NasılGidilir?

Mihalgazi Gümele Kaplıcası Eskişehir’inMihalgazi ilçesi sınırları içinde, Sakarıılıca köyünde yer almaktadır. Mihalgaziilçe merkezine 11 kilometre mesafede iken Eskişehir merkeze yaklaşık 35kilometre mesafededir.

MihalgaziGümele Kaplıcasına hususi araçla veya toplu ulaşım araçlarıyla ulaşımsağlanabilmektedir. Eğer toplu ulaşım araçlarını kullanacaksanız Eskişehir’denMihalgazi ilçesine giden servisleri kullanabilirsiniz. Buradan da Sakarıılıcaköyüne giden minibüslere binerek kaplıcaya ulaşabilirsiniz.

Hususiaracınızla Mihalgazi Gümele Kaplıcasına ulaşmak istediğiniz taktirde Eskişehirmerkezden Mihalgazi yolu üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Herhangi birharita uygulamasına Mihalgazi Gümele Kaplıcası yazdığınızda yol tarifialabilirsiniz.