background

Sivrihisar Seydiler Hamamı

Sivrihisar Seydiler Hamamı

Sivrihisar Seydiler Hamamı

Sivrihisar Seydiler Hamamı

Günümüzde oldukça önemli olan temel turizm hizmetleri, pek çok çeşitli tarz ve seçeneklerde olmak üzere karşımıza çıkmaktadır. Turizm hizmetleri kapsamında oldukça popüler bir konumda yer alan termal turizm çalışmaları da bu alanda büyük öneme sahiptir. Uluslararası alanda birçok farklı bölgelerde olduğu gibi ülkemiz olan Türkiye’de de pek çok çeşitli termal kaynaklar mevcuttur. Bilhassa Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde yer alan Sivrihisar  Seydiler Hamamı da bu alanda oldukça büyük oranda tercih edilmektedir. Dünyanın birçok farklı bölgelerinden de turist çeken hamam, doğal su kaynakları ve enfes tarihi yapısı ile öne çıkmaktadır.

Sivrihisar Seydiler Hamamı Nerededir?

Güzide Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesinde bulunan Sivrihisar  Seydiler Hamamı, Kurşunlu mevkiinde yer almaktadır. Seydi Mahmud Zaviyesi ve Eyvanlı Mescidinin direkt karşısında yer alan hamam, Selçuklu Dönemi mimarisinin de izlerini taşımaktadır. Sivrihisar Seydiler Hamamı;

  • Çeşitli bazı kaynaklara göre 14. Yüzyıl içerisinde Seyyid Nureddin’in kızı ve Karaca Ahmet’in eşi olan Nuriye Bacı tarafından yaptırılmıştır.
  • Sultan 1. Ahmed’in kızı olan Ayşe Sultan tarafından da çeşitli eklemeler yaptırılan ve şadırvan ilavesi yaptırılan hamam, oldukça önemli bir tarihi yapıt olarak öne çıkmaktadır.
  • Orta kubbeli, enine sıcaklıklı ve çift halvete sahip yapısı ile öne çıkmakta olan Seydiler Hamamı, sekizgen bir göbek taşı bulunan bir merkeze de sahiptir.
  • Özellikle 600 yılı aşkın tarihi ile görenleri büyülemekte olan Eskişehir Seydiler Hamamı, çevre illerden olduğu gibi; yıl içerisinde dünyanın pek çok farklı noktalarından da pek çok turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Sivrihisar Seydiler Hamamı ve Tarihsel Açıdan Önemi

Selçuklu Dönemi mimari yapısından oldukça derin izler taşımakta olan Sivrihisar Seydiler Hamamı, Eskişehir ve bölgelerden de geniş bir ziyaretçi kitlesine ev sahipliği yapmaktadır. Eskişehir ilimizin Sivrihisar bölgesinde yer alan Sivrihisar Seydiler Hamamı, özellikle tarihi yapılara ve termal turizme ilgi duyanlar için oldukça önemli bir tarihi eserdir. Gün içerisinde Eskişehir ilinin Sivrihisar ilçesi Kurşunlu bölgesini ziyaret ederek Seydiler Hamamı’na gidebilir ve adeta tarihe tanıklık etmiş bu yapıtı yerinde görebilirsiniz.