background

Mehmet Başsav Lületaşı Kültür Sanat Evi

Mehmet Başsav Lületaşı Kültür Sanat Evi

Mehmet Başsav Lületaşı Kültür Sanat Evi

Mehmet Başsav Lületaşı Kültür Sanat Evi

Eskişehir yeraltı ve yerüstükaynakları bakımından oldukça zengindir. Sadece şehrimize has birçok özellikbulunmaktadır ve bu da köklü tarihimiz, güçlü kültür sanat yaşantımız içindeayrı bir öneme sahiptir. Şehrimizin simgelerinden birisi lületaşıdır ve lületaşıticari olarak işlenebilmektedir. Ülkemizde lületaşı yataklarının neredeysetamamı Eskişehir’de yer almaktadır.

Eskişehir’de 100 metrekarealana yayılmış 300’den fazla maden yer almaktadır. Buralardan çıkarılan lületaşları on yıllardır sanatçılar eliyle işlenmekte, bin bir türlü ürünedönüşmekte ve şehrimizde hediyelik eşya olarak satılmaktadır. Sadece hediyelikeşya değil, lüle taşından yapılan birçok aksesuar, heykel, el oymacılığıeserleri de mevcuttur.

Lüle taşının kendine has özelliklerivardır ve bu özellikleri bilen, marifetli ustalar elinde her kaya parçası eşsizsanat eserlerine dönüşebilmektedir. Ancak Eskişehir’de bu işle uğraşan ustasayısı oldukça azdır ve gittikçe azalmaktadır. Mehmet Başsav bunlardanbirisidir ve sanatçı on yıllardır MehmetBaşsav Lületaşı Kültür Sanat Evi ileziyaretçilerini ve müşterilerini ağırlamaktadır.

Ustasanatçının lüle taşından yaptığı çok sayıda eser bu sanat evindesergilenmektedir. Bir taraftan ürün çeşitliliği, bir taraftan üretimsüreçlerinin devam etmesi, diğer taraftan da yöresel nişanelerinyansıtılmasıyla Mehmet Başsav Lületaşı Kültür Sanat Evi şehrin en çokziyaret edilen yerlerinden birisidir. Eskişehir’e geldiniz ve lüle taşınınbenzersiz örneklerini görmek isterseniz, bir hatıra ya da hediye satın almakisterseniz sanat evini ziyaret edebilirsiniz. Ya da sadece hoş sohbet etmek,lüle taşı, tarihi, yapısı hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz de MehmetBaşsav Lületaşı Kültür Sanat Evi durağınız olabilir.

Lületaşı Ustası Mehmet Başsav Kimdir?

Mehmet Başsav Lületaşı Kültür Sanat Evi MehmetBaşsav’ın eserlerini barındırmaktadır. Mehmet Başsav 1944 yılında Eskişehir’dedünyaya gelmiş, mesleğe küçük yaşlardan itibaren çıraklıkla başlamıştır. Yarımasıdan uzun süredir sanat yaşamını sürdürmektedir. Bugüne kadar lületaşından400’den fazla heykel üretmiştir.

Mehmet Başsav Lületaşı Kültür Sanat Evi her ne kadarMehmet Başsav’ın atölyesi olsa da adeta bir müzeye benzemektedir. Burada 160parçadan oluşan, tanınmış şahsiyetlere ait koleksiyon yer almaktadır. MehmetBaşsav çalışmalarında farklı desenlere, portrelere yer vermektedir. Diğerustalardan ayrılan en önemli yanı heykellerini birebir benzetiyor olmasıdır.Dünyanın farklı coğrafyalarından tanınmış kişilerin portrelerini yapmıştır.Portrelerinden bazıları şunlardır:

·        Osmanlıpadişahları,

·        Atatürk,

·        Kurtuluş Savaşı kahramanları,

·        Devlet adamları,

·        Sanatçılar,

·        Edebiyatçılar,

·        Askerler.

Mehmet Başsav Lületaşı Kültür Sanat EviNerede? Nasıl Gidilir?

Mehmet Başsav Lületaşı Kültür Sanat Evi Eskişehir’inmerkez ilçelerinden birisi olan Odunpazarı sınırları içinde yer almaktadır.Sanat evinin açık adresi Paşa Mahallesi, Atatürk Blv.No:11, 26030 Odunpazarı/Eskişehir, Türkiye şeklindedir.

Son derece merkezi birlokasyonda olduğundan dolayı Mehmet Başsav Lületaşı Kültür Sanat Evi’ni bulmakve gitmek oldukça kolaydır. Toplu taşıma araçlarıyla ya da hususi aracınızlakolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Tramvayı kullanarak sanat evine en yakındurakta inebileceğiniz gibi şehir içi otobüsleri de kullanabilirsiniz. 54, 58,62S, 79S, 82S numaralı hatlar sanat evinin hemen yanından geçmektedir.

Mehmet Başsav Lületaşı Kültür Sanat Evi Eskişehir’in enişlek yerlerine son derece yakındır. Alaeddin Caddesi, İki Eylül Caddesi, KemalZeytinoğlu Caddesi, Atatürk Bulvarı, Yunus Emre Caddesi gibi yerler sadece 5-6dakika yürüme mesafesindedir.

Hususiaracınızla gelecekseniz Google Haritalar ya da başka bir harita uygulamasına MehmetBaşsav Lületaşı Kültür Sanat Evi veya sanat evinin açık adresini yazabilirsiniz. Bu durumdahemen karşınıza yol tarifi çıkacak ve kolayca sanat evini bulmanız mümkünolacaktır.