background

Eskişehir Reşadiye Camii

Eskişehir Reşadiye Camii

Eskişehir Reşadiye Camii

Eskişehir Reşadiye Camii

Günümüzde oldukça önemli bir konumda kendisine yer bulan tarihi eserler, dünyanın pek çok farklı noktalarında olduğu gibi ülkemizde de birçok çeşitli lokasyonlara dağılmış durumdadır. Ülkemizin de özellikle Selçuklu ve Osmanlı mimarisi ile bezenmiş olan tarihi yapısı, bu noktada Türkiye’yi global çapta oldukça kritik bir konuma yükseltmiş durumdadır. Özellikle Osmanlı mimarisinin en önemli örneklerini bünyesinde barındırmakta olan Eskişehir ilimiz de genel ölçüde cami ve külliyeler açısından görmeye değer bir şehirdir. Temel olarak Osmanlı mimarili tarihi yapısı ile öne çıkan Eskişehir  Reşadiye Camii de bu noktada oldukça rağbet gören bir ibadet mekânı ve tarihi eser olarak tanınmaktadır.

Reşadiye Camii Nerededir?

Temel olarak 1916 yılında Osmanlı padişahı V. Mehmed tarafından yaptırılmış olan Eskişehir Reşadiye Camii, Eskişehir ilinin Odunpazarı ilçesine bağlı olan Arifiye mahallesinde yer almaktadır. İki tane minaresi bulunmakta olan cami, 100 yılı aşkın tarihi ile görenleri adeta büyülemektedir. Eskişehir Reşadiye Camii;

  • 1916 yılında ilk kez yaptırılmış ve 1969-1978 tarihleri arasında yeniden yaptırılmıştır.
  • Oldukça muhteşem mimarisi ile dikkat çeken caminin mimarı ise Cevat Ülger’dir.
  • Eskişehir Valiliği ve Eski Adliye Binası’nın arkasında yer alan caminin; hemen karşısında Taşbaşı Çarşısı ve diğer tarafında da İl Halk Kütüphanesi yer almaktadır.

Muhteşem iç tasarımı ve Osmanlı mimarisi tipinde dış tasarımı ile öne çıkan cami, özellikle güvercin gibi çeşitli kuşların da uğrak mekanları arasında yer almaktadır.

Reşadiye Camii ve Külliyesi

1916 yılından beri Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde yer alan Eskişehir Reşadiye Camii, İstanbul şehri Eminönü semtinde yer alan Yeni Camii örnek alınarak yapılmıştır. İstanbul Eminönü Yeni Camii tarzı bir iç ve dış tasarımına sahip olan cami, İslam mimarisinin de en önemli örneklerinden bir tanesidir. Özellikle Eskişehir ve çevre illerden oldukça geniş kitlelerce ziyaret edilen Eskişehir Reşadiye Camii, gün içerisinde ibadet için de oldukça önemli bir tarihi cami olarak öne çıkmaktadır. Ülkemizden olduğu gibi dünyanın pek çok farklı bölgelerinden de ziyaretçi çekmekte olan cami, Eskişehir’e yolunuz düşerse kesinlikle ilk olarak uğramanız gereken mekanların başında gelmektedir.