Eskişehir Kaplıcalar Ilıcalar Hamamlar

Parklar, Müzeler, Tarihi Yerler, Yöresel Lezzetler

ESKİŞEHİR'İN GEZİLECEK YERLERİ BİTMEZ...

İçinden geçen Porsuk çayının, kaplıcalarının ve yeşilin her tonunu barındıran yeşil alanlarının bulunduğu Eskişehir, Türkiye'de görülmesi gereken yerleri arasında ilk sıralardadır. Eskişehir'in gezilecek yerleri bitmez. Midas Anıtı, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Lületaşı Müzesi, Porsuk Çayı, Kent Park, Sazova Parkı vs... Eskişehir, doğal güzellikleri ve tarihi eserleriyle yıl içerisinde birçok ziyaretçi kabul eder ve bu ziyaretçiler sonraki yıllarda yeniden gelmek isterler. İşte bu yüzden Türkiye'nin en çok tekrar ziyaret edilen şehri ESKİŞEHİR'dir

Eskişehir Kaplıcalar Ilıcalar Hamamlar

Eskişehir merkezde ve hamam yolu caddesinde bulunan bir çok termal tesis ve hamamlar hizmet vermektedir. Tesisler Genelde 05:00 - 23:00 arası ve Haftanın bazı günleri ise sadece bayanlara hizmet vermektedir.
Bazı Termal Tesisler ve Hamamlar:
Demirkazık Termal, Erler Kaplıcası, Ferah Hamamı, Güneş Termal, Gürcanlı Hamamı, Has Termal, Işık Kaplıcası, Keçeciler Hamamı, Önkal Banyo, Özkeçeci Kaplıca, Şiraze Termal, Vakıf Yeni Kaplıca, Yeni Alçık Hamamı, Yıldız Termal

Eskişehir’in kuzeyinde yer alır. Eskişehir’e uzaklığı 32 km’dir. Orman içerisinde turistik belgeli tesisin yanısıra çadır alanları da vardır. Doğa ile iç içe olunabilecek bir kaplıca merkezidir. Sarıcakaya-Eskişehir yolu üzerinde, Anadolu Üniversitesi İki Eylül Yerleşkesi yolundan gidilen ve dağların arasında bir vadiye sıkışmış bu yer, kaplıcaların sıcak sularına ihtiyaç duyanların, mangal sever piknikçilerin, çam ağaçları arasında yürümek isteyenlerin gitmesi gereken bir yer. Burada kalmak için oda kiralayabilir veya mevcut az sayıda otelde kalabilirsiniz. Fiyatlar oldukça uygun.

Kaplıcanın Genel Faydaları ve Özellikleri
45 derece sıcaklığındaki termal sular, böbrek taşları, safra kesesi, gut ve cilt hastalıklarına , Romatizma, Kalp-damar hastalıkları, Böbrek ve idrar yolu rahatsızlıkları, Metabolizma bozuklukları, Ağrılı Hastalıklara iyi gelmektedir.

2006 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile termal turizm merkezi olarak ilan edilmiştir. Eskişehir’e 13 km uzaklıkta Kızılinler köyündedir. Köyde bitişik nizamda pansiyon tipinde 4 odada kaplıca hizmeti veriliyor. 38˚C sıcaklığa sahip su mide, böbrek, bağırsak, romatizma, kadın hastalıkları ve cilt hastalıkları tedavisinde yararlıdır. 

ESKİŞEHİR İLİ ŞİFALI SULARI VE KAPLICALARI
Anadolu’nun en önemli kavşak noktalarından birinde bulunması ve çok sayıda şifalı su kaynağı ile modern konaklama tesislerine sahip olması, Eskişehir’i turizme elverişli iller arasına sokmuştur. Eskişehir gerçekten birçok ilin sahip olamadığı kaplıca ve içme zengini bir ilimizdir. Mevcut kaynakların çevresinde modern tedavi tesisleri açılmaya başlandığında, geleceğin yalnız büyük bir sanayi kenti değil, aynı zamanda önemli bir sağlık turizmi merkezi olacağı kesindir.

Kaplıcanın Genel Faydaları ve Özellikleri
Romatizma, Kalp-damar hastalıkları, Böbrek ve idrar yolu rahatsızlıkları, Metabolizma bozuklukları, Ağrılı Hastalıklar

Seyitgazi ilçesine bağlı Ilıcaköy’dedir. Yoğun çam ormanları arasında kurulu köyde kaynayan bu şifalı suya yöre halkı çok rağbet etmektedir. İlıcadan yararlanmak isteyenler, herhangi bir konaklama tesisi bulunmaması nedeniyle, tüm sezon boyunca civarda kamp kurmakla yetinmek zorunda kalırlar. Suyunun romatizmal ağrılara iyi geldiği bilinmektedir.
Kaplıcanın Genel Faydaları ve Özellikleri
Deri Hastalıkları, Romatizma, Kalp-damar hastalıkları, Böbrek ve idrar yolu rahatsızlıkları, Metabolizma bozuklukları, Ağrılı Hastalıklar

Yapı, düzensiz taşlardan harç ile dikdörtgen planda inşa edilmiştir. Giriş kısmı soğukluk-sıcaklık, iki halvet odası ve külhan kısmından ibarettir. Hamam; düzensiz taşlardan harç ile dikdörtgen planda inşa edilmiştir. Giriş kısmı , soğukluk-sıcaklık, iki halvet odası külhan kısmından ibarettir. Soğukluk-sıcaklık kısmı kubbelidir. Kubbedeki fil gözleri buhar dengesini ve ışığı sağlar. Giriş kemerlidir. Külhan kısmının kapısı ayrıdır. Dıştan bacası görülmektedir.

Soyunma mahalli: 3 eyvanlı, ortası kub­beli, çift halvetli ana bölümden oluşan bu hamam da ahşap kirişleme tavanlıdır. Soyunma mahalli, ahşap tavanlı hamam­larda dikkat çeken bir özellik; soyunma mahallinin duvarı ile kârgir örtülü kom­şu mahallerin duvarları arasında bir dilitasyon bırakılmış olmasıdır.

Küçük Hamamın Sivrihisar Hükümet Bi­nası önünde, bir kubbesi mevcut havu­zun altına isabet eden bir hamam olduğu bilinmektedir. Küçük Hamam yanındaki Hacı Piriye ait dükkanın, Kurşunlu Camiye vakfedildiğinden bahsedilirken bu dükkanın için­den su aktığı beyan ediliyor. Bu suyun hamamda kullanılan su olması müm­kündür.

Alpu’nun 16 km. güneydoğusunda aynı isimli köyden çıkan su, üzeri 1.5 m derinliğinde ve 5x4 m. boyutlarında duvarla çevrili iki havuzun birinden kaynayıp diğerinden taşıyor. 29oC sıcaklığındaki kaplıca suyu özellikle deri hastalıklarında olumlu etki yapıyor. Ayrıca suyun yatağındaki çamur da bu hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Kaplıcada tesis bulunmamaktadır.

Sivrihisar Polatlı yolundan Günyüzü’ne ayrılan yolun 15. km’sinde Hamamkarahisar adlı köyün yakınında bulunan kaplıcanın suyu hafif eğimli bir tepenin yamacındaki tek bir kaynaktan çıkıyor. 35oC sıcaklıktaki suyun debisi 45 lt/sn Kaplıcada yer alan ve tarihsel değeri de olan iki hamamın içinde 1.5 m derinliğinde ve 6x6 m boyutlarında biri erkeklere biri kadınlara ayrılmış iki havuz var.

Türkiye’nin 3. derece önemli ve öncelikli kaplıcaları arasında yer alıyor. İl merkezine 30 km, Kızılinler Köyü’ne 15 km uzaklıkta çiftlik içerisinde bulunan yuvarlak bir havuzun içinden kaynaklanıyor. Dışarıda büyük bir yüzme havuzunda toplanan su sonradan toprağa bırakılıyor.  Romatizmal hastalıklara, dolaşım ve kalp hastalıklarına, sinir sisteminin uyarılmasına ve metobalizma bozukluklarına iyi geldiği belirtiliyor.

Kaplıcanın Genel Faydaları ve Özellikleri
45 derece sıcaklığındaki termal sular, böbrek taşları, safra kesesi, gut ve cilt hastalıklarına , Romatizma, Kalp-damar hastalıkları, Böbrek ve idrar yolu rahatsızlıkları, Metabolizma bozuklukları, Ağrılı Hastalıklara iyi gelmektedir.

Mihalıççık ilçesi’ne 15 km uzaklıkta olan Yarıkçı Köyü’ndedir. Selçuklular döneminden kaldığı bilinmektedir. Zaman içinde harap olan binalar yıkılıp yeniden yapılmıştır. Yeşillikler içinde sessiz, sakin bir dinlenme ve şifa yeri olarak biline gelmiştir. Suları kükürtlü olup sıcaklığı 35 derecedir. Hamam binası suyun kaynağının üzerine yapılmıştır. Suları kalsiyum karbonat biriktiriyor ve bunların örnekleri vadide taşlaşmış çağlayanlar şeklinde görülüyor.