Eskişehir Müzeler

Parklar, Müzeler, Tarihi Yerler, Yöresel Lezzetler

ESKİŞEHİR'İN GEZİLECEK YERLERİ BİTMEZ...

İçinden geçen Porsuk çayının, kaplıcalarının ve yeşilin her tonunu barındıran yeşil alanlarının bulunduğu Eskişehir, Türkiye'de görülmesi gereken yerleri arasında ilk sıralardadır. Eskişehir'in gezilecek yerleri bitmez. Midas Anıtı, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Lületaşı Müzesi, Porsuk Çayı, Kent Park, Sazova Parkı vs... Eskişehir, doğal güzellikleri ve tarihi eserleriyle yıl içerisinde birçok ziyaretçi kabul eder ve bu ziyaretçiler sonraki yıllarda yeniden gelmek isterler. İşte bu yüzden Türkiye'nin en çok tekrar ziyaret edilen şehri ESKİŞEHİR'dir

Eskişehir Müzeler

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in, Eskişehir’e, kazandırdığı ve Dünyanın pek çok ülkesinde bulunan “Madam Tussaud” Müzesi’nin Türkiye’deki ilk örneği olan “Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi”nde, Yılmaz Büyükerşen’in Büyükşehir Belediyesi’ne bağışladığı, tarihi kişiler ile yerli ve yabancı ünlü 160 kişinin heykeli yer almaktadır.

Atatürk Bulvarı, No: 43, Odunpazarı 
Pazartesi hariç hafta içi 10.00-17.00 / hafta sonu 10.00-18.00 arasında ziyarete açık. 

“Eskişehir Kurtuluş Müzesi” , çağdaş teknolojiyle bilgi ve belgeyi harmanlayan bir tasarımla ziyaretçilerin kullanımına sunulmuştur. Giriş katında çocuklarımız için bir bölüm ayrılarak dokunmatik kiosklarda genç kuşaklarımıza Kurtuluş Mücadelemiz ve Lozan Barış Konferansı süreçleri anlatılmıştır. Ayrıca, yüklenen çeşitli oyunlarla çocuklarımızın eğlenceli vakit geçirmeleri de amaçlanmıştır. Müzenin üst katında “Karikatürlerle Milli Mücadele” , “Gazetelerle Milli Mücadele”, “Strateji Odası” ve “Gösterim Odası” olmak üzere dört oda bulunmaktadır.
Adres: Şarkiye Mahallesi Arif Bey Sk. No:171

Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi, 4 ayrı salondan oluşuyor. Birinci salon; kütüphane, arşiv ve atölye odası olarak düzenlenirken; ikinci salonda fotoğraf makineleri sergileniyor. Üçüncü salonda da ikinci odanın kronolojik sırasını takiben fotoğraf makineleri sergilenecek. Dördüncü salonda ise ziyaretçilerin Odunpazarı ile ilgili hatıralar kazanacağı tamamen interaktif düşünülmüş bir dekor odası bulunuyor.

Adres: Paşa Mahallesi, Kemal Zeytinoğlu Cd. No:6

Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi, Türkiye'de özel sektör desteği ile hayata geçirilen ilk müze olma özelliğini taşıyor. Müze bünyesinde Neolitik, Kalkolitik, Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini kapsayan yaklaşık 22.500 eser bulunuyor. Bu eserlerin sadece 2.000'i sergilenmekte. Kalan 20.500 eser ise depoda tutuluyor.

Akarbaşı Mahallesi, Atatürk Bulvarı, No:6, Odunpazarı
Pazartesi hariç her gün 09.00-17.00 arası ziyarete açık. 

Anadolu Üniversitesi Cumhuriyet Tarihi Müzesi binası, Eskişehir’in ana arterlerinden biri olan İki Eylül Caddesi’nin geleneksel konuk mimarisinin yoğun olduğu Odunpazarı bölgesine ulaştığı noktada bulunmaktadır. Birinci Ulusal Mimarlık Dönemi biçimleme anlayışını yansıtan cepheleri, genel kütle düzeni ile çarpıcı bir görünüm sergiler.

Paşa Mahallesi, Lise Caddesi, No:11, Odunpazarı
Tel: (0222) 335 05 80

Anadolu Üniversitesi Yunusemre Yerleşkesi’nde yer alan müze binası, Birinci Ulusal Mimarlık Dönemi örneklerinden olup geçmişte Askerî Kışla ve Talimgâh binası olarak kullanılmıştır. Dış cephe orijinale bağlı kalınarak sarı-beyaza boyanmıştır. Otoparka yakın yeşil alan içerisinde yer alan müze binasında 3 adet sergi salonunun yanı sıra belgelikler ve yönetim bölümleri yer almaktadır.

Çağdaş Sanatlar Müzesi Anadolu Üniversitesi, Yunus Emre Kampüsü
Tel:0.222 335 05 80 - 34 23 - Fotoğraf Çekilebilir - Giriş Ücretsizdir.
Pazartesi hariç her gün saat 10.00-19.00 arası ziyaret edilebilir.

Türkiye’de ilk açılan müze içerisinde yer alan yerli ve yabancı sanatçıların kendi atölyelerinde yapıp müzemize bağışladıkları cam sanatının eşsiz eserlerini Tarihi Odunpazarı Evlerinin içerisinde görebilirsiniz.
Akarbaşı Mahallesi, Türkmen Hoca Sokak, No: 45, Odunpazarı

Eskişehir Valiliği tarafından 1998 yılından buyana yapılan uluslararası Lületaşı Festivalleri, Lületaşı El Sanatları yarışmaları ve sergilerinde yer alan eserler, İl özel idaresi tarafından satın alınıp lületaşı müzesinin oluşumunda ilk adım atılmıştır. 60 sanatçıya ait 400 civarında eseri bünyesinde bulunduran Lületaşı Müzesi, 2008 yılında Odunpazarı Belediyesi tarafından Kurşunlu Külliyesinde yerli ve yabancı misafirlerin ziyaretine açılmıştır.

Dede Mahallesi, Zeytinoğlu Caddesi, Kurşunlu Külliyesi
Her gün 08.00-22.00 ziyarete açık.

Müzede karikatür arşivindeki eserler sergilenirken, alt kat salonunda yerli ve yabancı karikatürcülerin sergileri de aralıklı olarak sürdürülmektedir. Böylece sık sık yapılacak değişikliklerle yaşayan bir müze amaçlanmaktadır. Müzeden araştırma amacıyla da yararlanılmaktadır. Bu amaçla bir kitaplık oluşturulmuştur. Müzede kitap, kartpostal, poster ve hediyelik eşyalar da ziyaretçiler tarafından satın alınabilmektedir. Dünyanın her tarafında bu tür uzmanlık müzeleri bağışlarla büyümektedir. Bu müze de orijinal karikatür, kitap, poster, gazete, dergi gibi bağışları kabul etmektedir.

Akcami Mahallesi, Malhatun Sokak, No:6, Odunpazarı
Tel: (0222) 230 02 01  -  (0222) 335 05 80 / 1693

Eskişehir ve çevresinin biyolojik çeşitliliğinin tanıtımı için bir araya getirilen koleksiyonlar, Zooloji Müzesinde halkın hizmetine sunulmakta ve doğa bilincinin gelişmesine büyük katkı sağlanmaktadır.

Pazar günü randevu ile, Pazartesi hariç her gün 10.00-18.00
Fotoğraf Çekilebilir, Giriş Ücretsizdir.
Tel: 0.222 239 37 50
Adres: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Meşelik Yerleşkesi F4 Blok.

"Eskişehir Hava Müzesi", 1988 yılında ağırlıkla, 1.Hava İkmal ve Bakım Komutanlığı elinde bulunan uçakların restore edilerek , sergilenmesi sonucu oluşturulmuştur. Ankara-İstanbul yolu üzerinde bulunan müze açık hava müzesi şeklinde olup, Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü'nun karşısındadır. Müzenin toplam alanı 39.000 m2 dir Müzenin açık alanında, çeşitli tip ve modellerde sivil ve savaş uçakları ayrıca bir adet polis helikopteri yer almakta, kapalı mekanında ise pilot giysileri, rozetler, maket uçaklar ve uçak motorları sergilenmektedir.

Anadolu Üniversitesi, Yunus Emre Yerleşkesi Karşısı
Pazartesi-Salı hariç her gün 09.00 – 17.00 ziyarete açık.

Bina, büyük komutan İsmet İnönü'nün ve İnönü Zaferlerinin 80. yıldönümü hatırasına saygı ifadesi olarak, T.C. Kültür Bakanlığınca 2000-2001 yıllarında yürütülen restorasyonla "İNÖNÜ SAVAŞ MÜZESİ" olarak, gelecek kuşaklarımıza kazandırılmıştır. Nisan 2001'de ziyarete açılmıştır. Müzede İnönü Savaşları’nı içeren fotoğraflar, İnönü’nün ve diğer kumandanların vermiş oldukları cephe emirleri, Akşehir ll85 Sefer Malzeme Ana Depo Komutanlığı’nca verilen silahlar, İnönü Kaymakamlığı’nın savaş alanından topladığı silahlar ve askeri malzemeler sergilenmektedir. Ayrıca İsmet İnönü’nün resmi üniformalarının kopyaları, Eskişehir Arkeoloji Müzesi etnografya bölümünden getirilen yöresel etnoğrafik eserler görülebilir. 

İsmetpaşa Mahallesi, Gül Sokak, No:15, İnönü

Mesleki ve sanat eğitiminde (OMEK)Odunpazarı Meslek ve Sanat Edindirme Kursları bünyesinde, 2007 yılında açılan Alevde cam işleme atölyesi bulunmaktadır. Aynı zamanda burada kursiyerler tarafından yapılan eserler sergilenmekte ve kendileri tarafından satışa sunulmaktadır. Cam; bölgeyi gezen turistlere de Odunpazarı ve Eskişehir den güzel bir hediye ve hatıra seçeneği sunmaktadır.

Odunpazarı

Kent Müzeleri Kompleksi bünyesinde yer alan bir diğer müze de Eskişehir Kent Belleği Müzesidir. Kent Belleği Müzesi, sanatsal veya tarihî objelerin sergilenmesinden ziyade, Eskişehir’in geçmişinden bugüne gelişiminde rol oynayan ve Eskişehir’e özgü olan unsurların dijital ortamda kayıt altına alındığı yepyeni bir anlayışa dayanan, çağa yakışan tarzda bir müze olarak tasarlanmıştır.

Pazartesi hariç hafta içi 10.00-17.30 / Haftasonu 10.00-18.30
Fotoğraf Çekilebilir, Giriş Ücretlidir

Adres:Şarkiye Mah. Türkmen Hoca Sok. No: 28
Tel:0222 220 81 85/3

Tarihî bina içerisinde ise 5 metre uzunluğunda 3.5 metre genişliğindeki bir demiryolu istasyonu maketi ve çevresi; buharlı, dizel ve elektrikli lokomotifler, vagonlar, eski telgraf, teleks ve manyetolu telefonlar, kömür ocakları, lambalar, levhalar ile aralarında Abdülhamit’in Anadolu-Bağdat demiryolunun yapılması ile ilgili fermanının da bulunduğu çok sayıda belge ve eski demiryolu istasyonları ve trenlerinin fotoğrafları yer alıyor.

TCDD Eskişehir Müzesini, Pazar ve Pazartesi günleri hariç, hergün ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Adres: TCDD Müzesi Gar-Eskişehir
Telefon : 0222 225 80 80 / 4395


Kurşunlu Külliyesi karşısında bulunan daha önce KaraKamil İletişim Merkezi olarak geçen 3 katlı eski Odunpazarı konaklarından olan ev, Mayıs 2013 tarihinde Eskişehirspor’a tahsis edilmiş ve müze hâline dönüştürülmüştür. Eskişehirspor Kulübünün kuruluşu olan 1965 yılından bu yana alınan çeşitli kupalar, madalyalar ve futbolcu fotoğrafları burada sergilenmektedir.

Adres: Paşa Mh. Kemal Zeytinoğlu Cd. Şanlılar Sk. No: 1

Eskişehir İli Mihalıççık ilçesi Yunus Emre(eski Sarıköy) köyündeki müze;
Kültür Bakanlığı’nca Yunus Emre Türbesinin mimarisine uygun olarak 13 yy. mimarisi tarzında yapılmış ve 1974 yılında ziyarete açılmıştır. Müzenin bir bölümünde, Yunus Emre Zaviyesine ait 4 berat, 7 muhasebe koçanı, birinci ve ikinci mezarlarından nakli sırasında çekilmiş fotoğraflar ile Yunus Emre’yi tanıtıcı kitaplar sergilenmektedir. Diğer bölümlerde ise bölgenin etnografik malzemeleri ile Selçuklu dönemi taş süslemeciliğinin en güzel örneklerini veren mimari parçalar sergilenmektedir

Mihaliçcık İlçesi, Yunus Emre Beldesi 
Her gün 09.00-17.00 arasında ziyarete açık. 

Osmanlı dönemine ait Selçuklu Hamamı’nda bulunuyor. Sergide Kırka, Bigadiç, Kestelek, Emet ve Bandırma’da çıkarılan bor madeni ve örnekleri, Etibor Genel Müdürlüğüne ve işletme müdürlüklerine ait bilgi ve fotoğraflar, bor madeni ile ilgili bilgiler, açık ocak maketi ve bordan üretilen sanayi ürünleri yer alıyor. Ayrıca eski ev eşyaları, tarım aletleri ile el sanatları ürünleri de ziyaretçileri bekliyor. 

İkiçeşe Mahallesi, Afyon Caddesi, Seyitgazi
Her gün 09.00-17.00 arasında ziyarete açık. - Giriş ücretsizdir

Odunpazarı Belediyesi tarafından restore edilen ve Dede Mahallesi, Şamlılar Sokak No:1 adresinde bulunan Şamlıoğlu Konağı’nın ev sahipliğini yaptığı Odunpazarı Belediyesi Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi’nde, Gazeteci ve Televizyon yapımcısı Tayfun Talipoğlu, Odunpazarı Belediyesi, yerel basın çalışanları ve bağışta bulunanların çabasıyla toplanan daktilolar bulunuyor.

Dede Mahallesi, Şamlılar Sokak, No: 1, Odunpazarı
Çalışma Saatleri : 08:00 - 17:00 arası

Şehrin ticari tarihine ışık tutacak müzemizde, bu topraklarda varlık göstermiş /gösteren köklü firmalara ait nesnelerin ve belgelerin yanında, bu topraklarda yaşamış, sahip olduğu ticari zekâyla ‘tuttuğu altın olan’ namına kavuşmuş Frig Kralı Midas’ı, lületaşının ilk ustalarından olan Ali Osman Denizköpüğü’nü, mizah ustası Nasreddin Hoca’yı, Friglerin kült anıtlarından biri olan Yazılıkaya’yı, şehrimizde üretilen ilk lokomotif Karakurt’u, ilk yerli üretim otomobil olan, filmlere konu olmuş Devrim’i, ilk Osmanlı sikkesini ve bu topraklarda basılmış şehir sikkelerini görebilirsiniz. Adres: Paşa Mahallesi Işıklar Sokak No:7   

Ahşap Eserler Müzesi 2016 yılında açılışı yapıldı. Yenikent Mahallesi Yıldırım Sokak’ta bulunan Odunpazarı Belediyesi Seramik Park’ta yer alan Ahşap Eserler Müzesi’nde Dünya’da üçüncüsü Türkiye’de ise ilki düzenlenen Uluslararası Ahşap Festivali için 68 ülkeden Odunpazarı’na gelen 300 sanatçı ve bilim insanının yapmış olduğu eserler sergileniyor. Yaklaşık 300 m2 alana sahip olan müzede bir birinden eşsiz yaklaşık 235 eser bulunuyor. Ahşap Eserleri Müzesi’ni Pazartesi günleri hariç, her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilirsiniz

Paşa Mahallesi, Şeh Şemşettin Sokak, No: 3, Odunpazarı 

Pessinus Antik Kenti; Ankara-Eskişehir kara yolu üzerinde Sivrihisar’ın 13 km güneyindeki Ballıhisar’da bulunuyor.Eskişehir Valiliğinin desteği ve Eskişehir ETİ Arkeoloji Mezesi’nin katkıları ile 1988 yılında bir açık hava müzesi düzenlenmiştir. Antik kentte sürdürülen kazılar sonucu ortaya çıkarılan taş eserlerin bir kısmı müzenin bahçesinde, küçük parçalar ise tek katlı yapıda sergilenmektedir

Ballıhisar Mevkii